Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
1011126
SnapVerified
Pluggable Terminal Blocks MC 1,5/ 5-GF-3,5 P20 THRR44
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 1011126 by Phoenix Contact and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 1011126
| Part Name | 1011126 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Acceleration | 5g (60.1 Hz ... 150 Hz) |
| Solder Pin Length [p] | 2 mm |
| No. Of Cycles | 25 |
| [w2] Coil Overall Dimension | ≤ 50.4 mm |
| Specification (railway Application: Shocks) | IECÂ 61373:2010-05 |
| Solder Pins Per Potential | 1 |
| GTIN | 4055626484341 |
| Contact Holder In Insertrequirements >20 N | Test passed |
| Specification (insulation Resistance) | IECÂ 60512-3-1:2002-02 |
| Withdraw Strength Per Pos. Approx. | 5 N |
| Power-frequency Withstand Voltage (V) | 1.39 kV |
| Color (housing) | black (9005) |
| Specification (thermal Test | Test Group C) | IECÂ 60512-5-1:2002-02 |
| Ambient Temperature (operation) | -40 °C ... 100 °C (dependent on the derating curve) |
| Acceleration (railway Application: Oscillation/broadband Noise) | 0.572 g |
| Number Of Potentials | 5 |
| Sweep Speed | 1Â octave/min |
| Specification (air Clearances And Creepage Distances | ) | IECÂ 60664-1:2007-04 |
| Type Of Packaging | 44 mm wide tape |
| Insertion/withdrawal Cycles | 25 |
| Amplitude | 0.35 mm (10 Hz ... 60.1 Hz) |
| Specification (insertion And Withdrawal Forces ) | IECÂ 60512-13-2:2006-02 |
| Rated Voltage (iii/2) (V) | 160 V |
| Unspsc (unspsc 21.0) | 39121400 |
| Test Duration Per Axis | 2.5 h |
| Specification (durability Test) | IECÂ 60512-9-1:2010-03 |
| Metal Surface Contact Area (top Layer) | Tin (3 µm - 5 µm Sn) |
| Frequency (railway Application: Oscillation/broadband Noise) | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Pulse Shape | Semi-sinusoidal |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (iii/2) | 1.5 mm |
| Test Directions (shocks) | X-, Y- and Z-axis (pos. and neg.) |
| Hole Diameter | 1.4 mm |
| Contact Resistance | 2.2 mΩ |
| Specification | IECÂ 60512-1-1:2002-02 |
| Metal Surface Soldering Area (top Layer) | Tin (3 µm - 5 µm Sn) |
| Number Of Rows | 1 |
| Relative Humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Type | Component suitable for through hole reflow |
| Width [w] | 27.8 mm |
| Rated Voltage (iii/3) (V) | 160 V |
| Minimum Creepage Distance (iii/3) | 2.5 mm |
| Rated Surge Voltage (ii/2) (V) | 2.5 kV |
| Insulating Material | LCP |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (iii/3) | 1.5 mm |
| Pin Layout | Linear pinning |
| Product Type | PCB headers |
| Minimum Clearance Value - Non-homogenous Field (ii/2) | 1.5 mm |
| Datasheet Url | https://product-download.phoenixcontact.com/7600657?response-content-disposition=inline;%20filename%3D%221011126_01_en_00.pdf%22&Expires=1775241941&Signature=Ju54VopK~9UjMWy~~HuGOZIqoDSy-8Bvqp86RTcbDICYnFzhtgzLJ5rcnRK28GpLQ1aIqE3SDBTPwLqTiGxs4~nGPRM5gGOekU46ccJtq1WYq2PZOo0ItGdJr7tjvjUKW50DSZWgkt7znvBAxtWPkxlvRQm9cHJElAi2rJRiDVW9DuL2NKjGS3cSKX0nQEjn5vZw-Q3OeHSFEMskx5~GSa9NR79F3Um0QPI76R1bCJsbSKbBX0ZobJK~5ojN~gAiCvIgy3~p~Ur0cND-TPlRICxph8E1fSyy2bjQltif6nFSSjFM~an-QBomH3VtDsQYlz4mTBPVg1TNXoo-MUk5mQ__&Key-Pair-Id=K1I2N54A7B0GD |
| Ambient Temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient Temperature (assembly) | -5 °C ... 100 °C |
| Classification Temperature Tc | 260 °C |
| Specification (shocks) | IECÂ 60068-2-27:2008-02 |
| Minimum Creepage Distance (iii/2) | 1.6 mm |
| Acceleration (shocks) | 30g |
| Asd Level | 0.964 (m/s²)²/Hz |
| Rated Surge Voltage (iii/2) (V) | 2.5 kV |
| Acceleration (railway Application: Shocks) | 30g |
| Cti According To Iec 60112 | 175 |
| Result | Test passed |
| Product Line | COMBICON Connectors S |
| Insertion Strength Per Pos. Approx. | 8 N |
| Tested Number Of Positions | 16 |
| Eclass (eclass-13.0) | 27460201 |
| Number Of Shocks Per Direction | 3 |
| Note | WEEE/RoHS-compliant, free of whiskers according to IEC 60068-2-82/JEDEC JESD 201 |
| Test Directions (railway Application: Shocks) | X-, Y- and Z-axis (pos. and neg.) |
| Corrosive Stress | 0.2 dm3 SO2 on 300 dm3/40 °C/1 cycle |
| Product Family | MC 1,5/..-GF-THR |
| Insulating Material Group | IIIa |
| Specification (contact Holder In Insert ) | IECÂ 60512-15-1:2008-05 |
| Test Directions | X-, Y- and Z-axis |
| Rated Surge Voltage (iii/3) (V) | 2.5 kV |
| Minimum Creepage Distance (ii/2) | 2.5 mm |
| Flammability Rating According To Ul 94 | V0 |
| Insulation Resistance, Neighboring Positions | > 5 MΩ |
| Length [l] | 9.2 mm |
| Contact Interruption | < 1 µs |
| Specification (vibration Test) | IECÂ 60068-2-6:2007-12 |
| [a] Coil Diameter | ≤ 330 mm |
| Number Of Connections | 5 |
| Process | Reflow/wave soldering |
| Comparative Tracking Index (iec 60112) | CTI 175 |
| Specification (dimension Check ) | IECÂ 60512-1-2:2002-02 |
| Nominal Current In (A) | 8 A |
| Frequency | 10 - 150 - 10 Hz |
| Pin Dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Test Duration Per Axis (railway Application: Oscillation/broadband Noise) | 5 h |
| Specification (polarization And Coding ) | IECÂ 60512-13-5:2006-02 |
| Etim (etim 10.0) | EC002637 |
| Metal Surface Contact Area (middle Layer) | Nickel (1.3 µm - 3 µm Ni) |
| Rated Insulation Voltage (ii/2) (V) | 250 V |
| Tightening Torque | 0.3 Nm |
| Rated Insulation Voltage (iii/2) (V) | 160 V |
| Product Description | PCB headers, nominal cross section: 1.5 mm2, color: black, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact surface: Sn, contact connection type: Pin, number of potentials: 5, number of rows: 1, number of positions: 5, number of connections: 5, product range: MC 1,5/..-GF-THR, pitch: 3.5 mm, mounting: THR soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 2 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: COMBICON MC 1,5, Pin connector pattern alignment: Standard, locking: Screw locking mechanism, mounting method: Threaded flange, type of packaging: 44 mm wide tape |
| Specification (climatic Test) | ENÂ ISOÂ 22479:2022-06 |
| Contact Resistance R2 | 2.1 mΩ |
| Contact Resistance R1 | 2.2 mΩ |
| Thermal Stress | 105 °C/168 h |
| Moisture Sensitive Level | MSL 1 |
| Height [h] | 8.9 mm |
| Impulse Withstand Voltage At Sea Level (V) | 2.95 kV |
| Shock Duration | 18Â ms |
| Eclass (eclass-15.0) | 27460201 |
| [w] Tape Width | 44 mm |
| Nominal Voltage Un (V) | 160 V |
| Solder Cycles In The Reflow | 3 |
| Outer Packaging Type | Transparent-Bag |
| Metal Surface Soldering Area (middle Layer) | Nickel (1.3 µm - 3 µm Ni) |
| Rated Insulation Voltage (iii/3) (V) | 160 V |
| Specification (resistance Of Inscriptions ) | IECÂ 60068-2-70:1995-12 |
| Mounting Type | THR soldering |
| Specification (railway Application: Oscillation/broadband Noise) | IECÂ 61373:2010-05 |
| Rated Voltage (ii/2) (V) | 250 V |
| Spectrum | Long life test category 1, class B, body mounted |
| Installed Height | 6.9 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Surface Characteristics | Tin-plated |
| Number Of Positions | 5 |
| Contact Material | Cu alloy |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 1011126 by Phoenix Contact from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Buerklin |
|
330 x $2.46
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 1011126
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.