Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
1393280-6
Electromechanical Relay 12VDC 254Ohm 30A SPDT(12x12.9x9.9)mm THT Micro Relay Automotive
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 1393280-6 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 1393280-6
| Part Name | 1393280-6 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Coil Power Rating (DC) | 567 |
| Rated Voltage (V) | 12 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 40 |
| Relay Type | Micro Relay K (THT) |
| Height Class (Mechanical) | 9 – 10 mm |
| Width | .508 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 30 |
| Coil Resistance | 254 |
| Contact Current Class (A) | 20 – 30 A |
| Contact Arrangement | 1 Form C (CO) |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 500 |
| TE Internal Number | 1393280-6 |
| Current Rating (85°C) (A) | 20 |
| Width Class (Mechanical) | 12 – 16 mm |
| Product Type | Relay |
| Terminal Type | PCB-THT |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 105 |
| Length | 12 |
| Contact Switching Load (Min) | 1000mA @ 5VDC |
| Rated Coil Voltage (V) | 12 |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 0 – 500 V |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC |
| RoHS | True |
| Environmental Ambient Temperature Class | 85 – 105°C |
| Contact Base Material | AgSnO2 |
| Weight | .141 |
| Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 30 |
| Coil Power Rating Class | 500 – 600 mW |
| Height | .39 |
| Length Class (Mechanical) | 10 – 12 mm |
| Environmental Category of Protection | RTIII |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 500 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 1393280-6 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
854
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
23,790
|
325 x $0.94
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
100,305
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
40
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
3,680
|
1 x $1.33
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
46,205
|
|
Visit Site | |
| Heilind Europe |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
49,215
|
|
Visit Site | |
| Powell Electronics |
564
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
4,000
|
|
Visit Site | |
| TME |
3,837
|
|
Visit Site | |
| TTI Europe |
56,000
|
2,000 x $1.64
|
Visit Site | |
| Verical |
100,305
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
46,205
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 1393280-6
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.