Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
150060RS75000
SnapVerified
Standard LEDs - SMD WL-SMCW SMDMono TpVw Waterclr 0603 Red
Availability: Out of Stock
Package Type: 0603
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 150060RS75000 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 150060RS75000
| Part Name | 150060RS75000 |
| Manufacturer | Wurth Elektronik |
| Product Series Size | 0603 |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | 0603, Red Typ.(@20mA): 625nm, 250mcd, 2.0V, 140° AlInGaP |
| Product Family | Signal LEDs |
| Weight | 0.0015 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 4000 |
| Current Revision (A) | 2.9.0 |
| Packaging Type | 7''Reel |
| Height | 0.7 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | 0.8 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Product Unit | Optoelectronics |
| Product Group Description | LEDs |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 150060RS75000
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.