Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
171050601
SnapVerified
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V - - 5A 6V - 36V Input
Availability: Out of Stock
Package Type: SMD-7
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 171050601 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 171050601
| Part Name | 171050601 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | TO263-7EP |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | TO263-7 / 6-36Vin / 0.8-6Vout / 5.0A / 13.77 x 10.16 x 4.57mm |
| Product Family | Variable Output Voltage |
| Weight | 1.58 |
| Sample Link | https://www.we-online.com/redexpert/article/171050601?_sm-2024-09 |
| Spq | 250 |
| Current Revision (A) | 2.0.0 |
| Packaging Type | 13''Reel |
| Height | 4.57 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Length | 9.85 mm |
| Product Unit | Power Modules & Electronics |
| Product Group Description | Step Down Converter |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 171050601
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.