190-025-163R001
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 190-025-163R001
| Part Name | 190-025-163R001 |
| Manufacturer | NorComp Inc. |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Series | 190 |
| Current Rating (A) | 5.0 (A) |
| Dimensions | 53.04 x 10.4 x 12.55 (mm) |
| Mounting Hardware | Boardlocks |
| Voltage Rating (V) | 300.0 V, 500.0 V |