Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
1N4733ATR
Zener Diode Single 5.1V 5% 7Ohm 1000mW 2-Pin DO-41 T/R
Availability: In Stock
Package Type: DO-41
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 1N4733ATR by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 1N4733ATR
| Part Name | 1N4733ATR |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Nominal Zener Voltage (V) | 5.1 (V) |
| Dimensions | 2.72 (Dia.) x 5.2 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Reverse Leakage Current (A) | 10 (µA) |
| Maximum Zener Impedance | 7 (Ω) |
| Zener Type | General Purpose |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Package Type | DO-41 |
| Zener Voltage Tolerance (V) | 5 (%) |
| Maximum Operating Temperature | +200 °C |
| Pin Count | 2 |
| Test Current (A) | 49 (mA) |
Inventory for the 1N4733ATR by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
17,821
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
27,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 1N4733ATR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.