Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
1N4751A
DO-204AL (DO-41), 1000mW, 5%, Zener Diode
Availability: In Stock
Package Type: DO-41-2
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 1N4751A by taiwan and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 1N4751A
| Part Name | 1N4751A |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Minimum Zener Voltage (V) | 28.5 |
| Zener Voltage (V) | 30.0 |
| Family | ZENER |
| Package | DO-41 |
| Case Package | DO-204AL (DO-41) |
| Maximum Zener Voltage (V) | 31.5 |
| Zener Test Current (A) | 0.0085 |
| Power Dissipation | 1.0 |
| Zener Voltage tolerance (V) | [-5.0, 5.0] |
| Reverse Voltage (V) | 22.8 |
| Maximum Operating Junction Temperature | 150.0 |
| RoHS | True |
| AEC-Q compliant | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Nominal Zener Voltage (V) | 30 (V) |
| Dimensions | 5.2 x 2.7 x 2.7 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Maximum Operating Temperature | +200 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current (A) | 5 (µA) |
| Maximum Zener Impedance | 40 (Ω) |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Package Type | DO-41 |
| Zener Voltage Tolerance (V) | 5 (%) |
| Diode Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Test Current (A) | 8.5 (mA) |
Inventory for the 1N4751A by taiwan from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
300
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 1N4751A
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.