Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
1SMB5935BT3G
Zener Diode 27 V 3 W ±5% Surface Mount SMB
Availability: Out of Stock
Package Type: SMB-2
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 1SMB5935BT3G by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 1SMB5935BT3G
| Part Name | 1SMB5935BT3G |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Nominal Zener Voltage (V) | 27 (V) |
| Dimensions | 4.6 x 3.95 x 2.28 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 3 W |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current (A) | 1 (µA) |
| Maximum Zener Impedance | 23 (Ω) |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Package Type | SMB |
| Zener Voltage Tolerance (V) | 5 (%) |
| Diode Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Test Current (A) | 13.9 (mA) |
No issues have been reported for the 1SMB5935BT3G
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.