Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
25AA040A-I/MS
Microchip 25AA040A-I/MS Serial EEPROM Memory,4kbit,475ns,1.8 to 5.5V 8-Pin MSOP | Microchip Technology Inc. 25AA040A-I/MS
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 25AA040A-I/MS by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 25AA040A-I/MS
| Part Name | 25AA040A-I/MS |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Retention | 200 (yr) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.95 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 512 x 8 bit |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.8 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Pin Count | 8 |
| Memory Size | 4 (kbit) |
| Package Type | MSOP, PDIP, SOIC, TSS, TSSOP |
| Interface Type | Serial-SPI |
| Programming Voltage (V) | 1.8 → 5.5 (V) |
| Maximum Random Access Time | 50 (ns) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Number Of Words | 512 |
Inventory for the 25AA040A-I/MS by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,114
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,000
|
645 x $0.54
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
19,800
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
100 x $0.58
|
Visit Site | |
| RS UK |
350
|
100 x $0.58
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 25AA040A-I/MS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.