Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
2SC2412K
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 150 mA 180MHz 200 mW Surface Mount SMT3
Availability: In Stock
Package Type: SOT-346
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 2SC2412K by Rohm and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 2SC2412K
| Part Name | 2SC2412K |
| Manufacturer | Rohm |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 120 |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 3 x 1.8 x 1.2 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 50 V |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 7 V |
| Package Type | SOT-346 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 150 mA |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 60 V |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the 2SC2412K by Rohm from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
9,937
|
9,010 x $0.04
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 2SC2412K
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.