Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
2SC2412KT146
Trans GP BJT NPN 50V 0.15A 3-Pin SMT T/R
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 2SC2412KT146 by Rohm and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 2SC2412KT146
| Part Name | 2SC2412KT146 |
| Manufacturer | Rohm |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 1.1 x 2.9 x 1.6 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 50 V |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 7 V |
| Package Type | SMT |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 150 mA |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 60 V |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the 2SC2412KT146 by Rohm from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the 2SC2412KT146
If you experienced any issues with this part, please report it.