Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
430182043816
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 430182043816 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 430182043816
| Part Name | 430182043816 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | 6x6mm SMT WS-TASV |
| Division | Electromechanics |
| Article Description Long | 6*6mm vertical type, SMT, height 4.3mm, black actuator, 160gf, T&R |
| Product Family | Tact Switches |
| Weight | 0.21 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Rated Current (A) | 0.05 |
| Spq | 1000 |
| Current Revision (A) | 2.2.0 |
| Packaging Type | Reel |
| Height | 4.3 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | {u'is_url': False, u'value': u''} |
| Length | {u'is_url': False, u'value': u''} |
| Withstanding Voltage (V) | 250 |
| Product Unit | eiCan |
| Product Group Description | Switches |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 430182043816 by Wurth Elektronik from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,604
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
91
|
440 x $0.69
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 430182043816
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.