Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
5-1393808-0
Electromechanical Relay 6PST-NO 2A 12VDC 220Ohm Plug-In
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 5-1393808-0 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 5-1393808-0
| Part Name | 5-1393808-0 |
| Manufacturer | TE Connectivity / AMP |
| Coil Power Rating (DC) | 150 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 2 |
| Relay Type | Cradle N Relay V23154/V23162 |
| Height Class (Mechanical) | 25 – 30 mm |
| Width | 19 |
| Power Consumption | 800 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 2 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 150 |
| Coil Resistance | 220 |
| Contact Current Class (A) | 0 – 2 A |
| Contact Arrangement | 6 Form C (CO) |
| Contact Voltage Rating (V) | 125 |
| Coil Type | Monostable |
| Contact Number of Poles | 6 |
| Contact Plating Material | Gold |
| TE Internal Number | 5-1393808-0 |
| Performance Type | Standard |
| Relay Style | Cradle N Relay |
| Width Class (Mechanical) | 16 – 20 mm |
| Product Type | Relay |
| Terminal Type | Plug-In |
| Operating Temperature Range | -40 – 70 |
| Packaging Method | Box & Carton |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 70 |
| Length | 1.181 |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 500 – 1000 V |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC |
| Actuating System | AC/DC |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Factory Special Order |
| Environmental Ambient Temperature Class | 50 – 70°C |
| Additional Features | Earth Terminal |
| Weight | 25 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 2 |
| Contact Current Rating (A) | 2 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 2 |
| Coil Power Rating Class | 600 – 800 mW |
| Height | 30 |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 1000 |
| Termination Type | Plug-In/Solder |
| Length Class (Mechanical) | 25 – 30 mm |
| Environmental Category of Protection | RTI |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 500 |
| Contact Material | Nickel |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 5-1393808-0
If you experienced any issues with this part, please report it.