Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
6-1393788-8
SnapVerified
V23079E1201B301 | TE Connectivity 6-1393788-8
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 6-1393788-8 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 6-1393788-8
| Part Name | 6-1393788-8 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Relays |
| Coil Power Rating (DC) | 140 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 2 |
| Relay Type | P2 Relay V23079 |
| Height Class (Mechanical) | 10 – 11 mm |
| Width | .283 |
| Power Consumption | 140 |
| Insulation Initial Resistance | 1000000 |
| Contact Material | Ruthenium |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 2 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 220 |
| Coil Resistance | 178 |
| Contact Current Class (A) | 0 – 2 A |
| Contact Arrangement | 2 Form C (CO) |
| Coil Type | Bistable, 2 Coils |
| Contact Number of Poles | 2 |
| Contact Plating Material | Gold |
| TE Internal Number | 6-1393788-8 |
| Performance Type | Standard |
| Width Class (Mechanical) | 6 – 8 mm |
| Product Type | Relay |
| Terminal Type | PCB-SMT |
| Contact Special Features | Bifurcated/Twin Contacts |
| Insulation Clearance Class | 0 – 2.5 |
| Operating Temperature Range | -40 – 85 |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 1500 |
| Packaging Method | Reel |
| Insertion Loss (HF Parameter) | -.27dB @ 900MHz |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 85 |
| Length | .571 |
| Length Class (Mechanical) | 14 – 16 mm |
| Contact Switching Load (Min) | 10mA @ .2V |
| Insulation Special Features | 2500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 1000 V – 1500 VA |
| Coil Magnetic System | Bistable, 2 Coils, Polarized |
| Actuating System | DC |
| RoHS | True |
| Isolation (HF Parameter) | -20.7dB @ 900MHz |
| Environmental Ambient Temperature Class | 70 – 85°C |
| Contact Voltage Rating (V) | 220 |
| Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Weight | 2.8 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 2 |
| Contact Current Rating (A) | .4 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 2 |
| Additional Features | Long Terminals |
| Coil Power Rating Class | 100 – 150 mW |
| Height | 10.4 |
| Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter) (V) | 1.04 @ 100MHz |
| Insulation Creepage Between Contact and Coil | 2.5 |
| Insulation Clearance Between Contact and Coil | 1.3 |
| Termination Type | Surface Mount |
| Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts | 1000 |
| Insulation Creepage Class | 1.5 – 3 |
| Environmental Category of Protection | RTIII |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 1000 |
| Relay Style | P2 V23079 Relay |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Switching Current Ac (A) | 10 mA |
| Number Of Poles | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature Range | -30 → +85 (°C) |
| Coil Power | 140 (mW) |
| Series | Axicom P2 Signal Relay |
| Switching Current (A) | 0.4 (A) |
| Coil Voltage (V) | 12 (V dc) |
| Coil Resistance | 178 Ω |
| Number Of Coils | Single |
| Height | 10.4 (mm) |
| Length | 14.5 (mm) |
| Relay Switching Classification | PCB Power Relay |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Contact Configuration | DPDT |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Latching | No |
| Contact Material | Ruthenium |
Inventory for the 6-1393788-8 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents |
2,376
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 6-1393788-8
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.