Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
618009211821
9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 618009211821 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 618009211821
| Part Name | 618009211821 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | 8.08mm Female Angled PCB Connector w/o Hex Screw WR-DSUB |
| Contact Resistance | 0.03 |
| Article Description Long | 09p 8.08mm bracket, board lock & UNC4-40 Rivet without hex screw |
| Rated Current (A) | 3 |
| Product Unit | eiCan |
| Current Revision (A) | 2.0.0 |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Division | Electromechanics |
| Product Family | Input/Output Connectors |
| Length | 30.80 mm |
| Withstanding Voltage (V) | 1000 |
| Product Group Description | Connectors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 7.38 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 100 |
| Packaging Type | Tray |
| Height | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Working Voltage (V) | 125 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 618009211821
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.