Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
686115183422
15 Position FFC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 686115183422 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 686115183422
| Part Name | 686115183422 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | 1.00mm SMT ZIF Horizontal Top Contact Low Profile WR-FPC |
| Contact Resistance | 0.03 |
| Article Description Long | WR-FPC 1.00mm 15pins low profile SMT Horizontal Top Contact |
| Rated Current (A) | 0.8 |
| Product Unit | eiCan |
| Current Revision (A) | 1.7.0 |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Division | Electromechanics |
| Product Family | FPC Connector and FFC |
| Length | 21.2 mm |
| Withstanding Voltage (V) | 250 |
| Product Group Description | Connectors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 0.12 |
| Ro Hs Approval | 2011/65/EU&2015/863 |
| Spq | 4000 |
| Packaging Type | 13" Plastic Reel |
| Height | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Working Voltage (V) | 50 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 686115183422 by Würth Elektronik Midcom from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Buerklin |
45
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
1
|
1 x $1.74
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
932
|
|
Visit Site | |
| Newark |
932
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
|
4,000 x $0.99
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
932
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 686115183422
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.