Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
691321100002
3211; 3.5mm Pitch Straight Pluggable Term Block, PCB Header, Through Hole, 2 Way | Wurth Electronics 691321100002
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 691321100002 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 691321100002
| Part Name | 691321100002 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | Serie 3211- 3.50mm Vertical PCB Header |
| Division | Electromechanics |
| Article Description Long | Serie 3211 - 3,50mm pitch - Monoblock THT - Green - Vertical PCB Header 02p |
| Product Family | Terminal Blocks |
| Width | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Spq | 1000 |
| Current Revision (A) | 1.0.0 |
| Packaging Type | Carton |
| Category | Connectors |
| Height | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Weight | 0.56 |
| Length | 8.4 mm |
| Product Unit | eiCan |
| Operating Temperature | -40 °C up to +105 °C |
| Product Group Description | Connectors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 691321100002
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.