Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
691709710302
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Surface Mount
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 691709710302 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 691709710302
| Part Name | 691709710302 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | Serie 7097 - 5.00mm Horizontal Entry SMT w. Pressure Clamp WR-TBL |
| Contact Resistance | 0.02 |
| Article Description Long | Serie 7097 - 5,0mm pitch - Monoblock SMT - Black - Horizontal cable entry Rising Cage Clamp 9.9mm height - 02p T&R packaging with Cap |
| Rated Current (A) | 6 |
| Product Unit | eiCan |
| Current Revision (A) | 1.3.0 |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Operating Temperature | -45 °C up to +130 °C |
| Division | Electromechanics |
| Product Family | Terminal Blocks |
| Length | 12.60 mm |
| Withstanding Voltage (V) | 1600 |
| Product Group Description | Connectors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 2.28 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 200 |
| Packaging Type | 13" Plastic Reel |
| Height | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Working Voltage (V) | 300 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 691709710302 by Würth Elektronik Midcom from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
122
|
|
Visit Site | |
| Newark |
122
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
42
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
122
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 691709710302
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.