Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
744316470
SnapVerified
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 4.6 A 24.5mOhm Max 2-SMD
Availability: Out of Stock
Package Type: SMD-2
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 744316470 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 744316470
| Part Name | 744316470 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | 5040 |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | Size 5040; L = 4.7 µH ±20%; IR = 4.6 A; Isat = 4.7 A; RDC = 24.5 mΩ |
| Product Family | Single Coil Power Inductors |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Rated Current (A) | 4.6 |
| Spq | 1500 |
| Current Revision (A) | 2.1.0 |
| Packaging Type | 13''Reel |
| Height | 4 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | 5.3 mm |
| Length | 5.5 mm |
| RoHS | True |
| Product Unit | eiSos |
| Operating Temperature | -40 °C up to +150 °C |
| Product Group Description | Power Magnetics |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 0.601 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 744316470
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.