Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
7443556130
SnapVerified
1.3 µH Shielded Wirewound Inductor 34.5 A 0.94mOhm Nonstandard
Availability: In Stock
Package Type: 1210
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 7443556130 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 7443556130
| Part Name | 7443556130 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | 1890 |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | Size 1890; L = 1.3 µH ±20%; IR = 34.5 A; Isat = 62 A; RDC = 0.94 mΩ |
| Product Family | Single Coil Power Inductors |
| Weight | 13.4233 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Rated Current (A) | 34.5 |
| Spq | 150 |
| Current Revision (A) | 5.1.0 |
| Packaging Type | 13''Reel |
| Height | 8.9 mm |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | 18.2 mm |
| Length | 18.3 mm |
| Product Unit | eiSos |
| Product Group Description | Power Magnetics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 7443556130 by Wurth Elektronik from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
101
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,900
|
62 x $5.60
|
Visit Site | |
| Buerklin |
50
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
99
|
1 x $4.93
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 7443556130
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.