Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74479762168
SnapVerified
680 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 220mOhm 0603 (1608 Metric)
Availability: In Stock
Package Type: 0603
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74479762168 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74479762168
| Part Name | 74479762168 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | 0603 LP |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | Size 0603; L = 0.68 µH ± 20%; IR@40K = 1000 mA; Isat = 700 mA; RDC = 220 mΩ |
| Product Family | Single Coil Power Inductors |
| Weight | 0.0032 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 4000 |
| Current Revision (A) | 1.3.0 |
| Packaging Type | 7''Reel |
| Height | 0.5 mm |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | 0.8 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Product Unit | eiSos |
| Operating Temperature | -40 °C up to +125 °C |
| Product Group Description | Power Magnetics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 74479762168 by Wurth Elektronik from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| RS UK |
1,825
|
4,000 x $0.47
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 74479762168
If you experienced any issues with this part, please report it.