Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
7460307
8 Pin Screw Terminal, Power Tap M4 Through Hole
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 7460307 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 7460307
| Part Name | 7460307 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | Internal Thread, Two Rows |
| Division | Electromechanics |
| Article Description Long | height: 7mm, total height: 10.5mm, thread length: 6mm, pin length: 3.5mm, raster: 2.54mm, REDCUBE Press-Fit; M4, blind thr 6mm |
| Product Family | REDCUBE PRESS-FIT |
| Width | 9 mm |
| Rated Current (A) | 160 |
| Spq | 250 |
| Current Revision (A) | 1.2.0 |
| Packaging Type | Carton |
| Height | 7 mm |
| Weight | 4.5 |
| Length | {'is_url': False, 'value': u''} |
| RoHS | True |
| Product Unit | eiCan |
| Operating Temperature | -55 °C up to +150 °C |
| Product Group Description | REDCUBE Terminals |
| Sample Link | https://www.we-online.com/redexpert/article/7460307?_sm-2024-09 |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 7460307 by Würth Elektronik Midcom from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Buerklin |
36
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
300
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
14
|
|
Visit Site | |
| Newark |
14
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
4,729
|
1 x $0.98
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
14
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 7460307
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.