Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
7461098
25 Pin Shank Terminal M6 Through Hole
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 7461098 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 7461098
| Part Name | 7461098 |
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Product Series Size | External Thread, Full Plain |
| Division | Electromechanics |
| Article Description Long | height: 15.5mm, total height: 19mm, thread length: 10mm, pin length: 3.5mm, raster: 2.54mm, REDCUBE Press-Fit; M6, thread 10mm |
| Product Family | REDCUBE PRESS-FIT |
| Ro Hs Approval | 2011/65/EU&2015/863 |
| Rated Current (A) | 250 |
| Spq | 93 |
| Current Revision (A) | 1.5.0 |
| Packaging Type | Tray |
| Height | 15.5 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | 13 mm |
| Length | {'is_url': False, 'value': u''} |
| RoHS | True |
| Product Unit | eiCan |
| Sample Link | https://www.we-online.com/redexpert/article/7461098?_sm-2024-09 |
| Operating Temperature | -55 °C up to +150 °C |
| Product Group Description | REDCUBE Terminals |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 11.0 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 7461098 by Wurth Elektronik from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Chip One Stop |
46
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
270
|
150 x $3.38
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 7461098
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.