Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
7490220121
SnapVerified
Lan-Transformer, Ieee802.3Bt, 1:1, 350Uh; Transformer Type:10/100/1000 Base-T, Poe; No. Of Ports:1 Port; Transformer Mounting:Surface Mount; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Product Range:-; Svhc:No Rohs Compliant: Yes |Wurth Elektronik 7490220121
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 7490220121 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 7490220121
| Part Name | 7490220121 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | 1000BASE-T LAN transformer, SMD, 24pin, pitch 1.27mm, -40°C to +105°C, 1.5KVrms isolation, PoE+ 600mA per centre tap |
| Product Family | Signal Transformer |
| Spq | 320 |
| Current Revision (A) | 3.0.0 |
| Packaging Type | 13''Reel |
| Height | 7.2 mm |
| Width | 16 mm |
| Length | 17.55 mm |
| RoHS | True |
| Product Unit | eiSos |
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Product Group Description | Signal & Communications |
| Life Cycle Status | Active |
| Weight | 2.54 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 7490220121
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.