Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74HC125D,652
Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element 3-State Output 14-SO
Availability: Out of Stock
Package Type: SO14-14
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74HC125D,652 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74HC125D,652
| Part Name | 74HC125D,652 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 7.8 (mA) |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 100 ns @ 2 V |
| Logic Function | Buffer, Line Driver |
| Logic Family | HC |
| Height | 1.45 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 8.75 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Output Type | 3 State |
| Input Type | Single Ended |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -7.8 (mA) |
No issues have been reported for the 74HC125D,652
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.