Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74HC4094D
Shift Register/Latch Single 8-Bit Serial to Serial/Parallel 16-Pin SO Bulk
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74HC4094D by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74HC4094D
| Part Name | 74HC4094D |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Elements | 1 |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.45 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Logic Family | 74HC |
| Number Of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Serial, Parallel |
| Package Type | SO |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the 74HC4094D by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| RS UK |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 74HC4094D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.