Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74HCT245D,653
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SO
Availability: In Stock
Package Type: SO20-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74HCT245D,653 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74HCT245D,653
| Part Name | 74HCT245D,653 |
| Manufacturer | Nexperia |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 33 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Logic Family | 74HCT |
| Height | 2.45 (mm) |
| Width | 7.6 (mm) |
| Length | 13 (mm) |
| Package Type | SO |
| Number Of Elements Per Chip | 18 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 20 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
Inventory for the 74HCT245D,653 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
2,000
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
651
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
2,787
|
|
Visit Site | |
| Newark |
2,787
|
1 x $1.07
|
Visit Site | |
| RS UK |
|
2,000 x $0.30
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
4,400
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,921
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
3,547
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 74HCT245D,653
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.