Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74LVC1T45GW,125
Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 420Mbps 6-TSSOP
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-363
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74LVC1T45GW,125 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74LVC1T45GW,125
| Part Name | 74LVC1T45GW,125 |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 31.8 (ns) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.2 V |
| Number Of Channels | 1 |
| Logic Function | Transceiver |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 32 (mA) |
| Logic Family | LVC |
| Height | 1 (mm) |
| Width | 1.35 (mm) |
| Length | 2.2 (mm) |
| Package Type | SC-88 |
| Output Type | 3 State |
| Input Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum High Level Output Current (A) | -32 (mA) |
No issues have been reported for the 74LVC1T45GW,125
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.