Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
74VHC123AM
Monostable Multivibrator 8.1 ns 16-TSSOP
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 74VHC123AM by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 74VHC123AM
| Part Name | 74VHC123AM |
| Manufacturer | ON |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 8 (mA) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -8 (mA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 7 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | -0.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 29.5 ns@ 50 pF |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Logic Family | 74VHC |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -45 °C |
| Minimum Pulse Width | 90 μs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Quiescent Current (A) | 40 (µA) |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 (mm) |
Inventory for the 74VHC123AM by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
19
|
25 x $1.28
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 74VHC123AM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.