Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
750312367
Poe Transformer We-Poe Lt8300
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 750312367 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 750312367
| Part Name | 750312367 |
| Manufacturer | Wurth Electronics Midcom |
| Product Series Size | EP7 |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | EP7 SMT; Ui = 22-72V; Uo1 = 3.3V/0.50A; f = 100kHz |
| Product Family | Switch Mode Power Transformer |
| Weight | 1.875 |
| Ro Hs Approval | 2011/65/EU&2015/863 |
| Spq | 400 |
| Current Revision (A) | 4.1.0 |
| Packaging Type | 13''Reel |
| Height | 8.64 mm |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | 13.36 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Product Unit | eiTac |
| Operating Temperature | -40 °C up to +125 °C; including temp rise |
| Product Group Description | Power Magnetics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 750312367
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.