Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
750316413
Flyback Converters For For AC/DC Converters SMPS Transformer 1500Vrms Isolation 60kHz Through Hole
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 750316413 by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 750316413
| Part Name | 750316413 |
| Manufacturer | Wurth Elektronik |
| Product Series Size | EE16/7/5 |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | EE16/7/5 THT; Ui = 85-265V; Uo1 = 6V/0.1A; Uo2 = 15V/0.6A; f = 65kHz |
| Product Family | Switch Mode Power Transformer |
| Weight | 8.671 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 90 |
| Current Revision (A) | 4.1.0 |
| Packaging Type | Tray |
| Height | 18.8 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | 16.5 mm |
| Length | 18.5 mm |
| Product Unit | eiTac |
| Operating Temperature | -40 °C up to +125 °C; including temp rise |
| Product Group Description | Power Magnetics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | New at Mouser |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 750316413
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.