Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
865090640005
SnapVerified
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD - 1000 Hrs @ 85°C
Availability: Out of Stock
Package Type: RADIAL
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 865090640005 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 865090640005
| Part Name | 865090640005 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | ASBB055010M050DVCTAA000; SMT V-Chip; 1 µF ± 20%; 50 V(DC); 1000 h; -40°C / +85°C; size DxL 4.0 x 5.5; Max. Iripple 8.4 mA @120 Hz; LC 0.4 µA; DF 12 % |
| Product Family | V-Chip SMT |
| Weight | 0.12 |
| Ro Hs Approval | 2011/65/EU&2015/863 |
| Spq | 2000 |
| Current Revision (A) | 2.0.0 |
| Packaging Type | 15" Tape & Reel |
| Height | {'is_url': False, 'value': u''} |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | 4.3 mm |
| Length | 5.5 mm |
| Product Unit | eiCap |
| Operating Temperature | -40 °C up to +85 °C |
| Product Group Description | Aluminium Electrolitic Capacitors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 865090640005
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.