Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
885012206020
SnapVerified
Capacitor 100nF Multilayer Ceramic MLCC10 V , X7R Dielectric 0603 Surface Mount | Wurth Electronics 885012206020
Availability: Out of Stock
Package Type: 0603
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 885012206020 by Würth Elektronik Midcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 885012206020
| Part Name | 885012206020 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Product Series Size | 10 V(DC) |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | X7R0603104K010DFCT10000; SMT Chip; 100 nF ± 10%; 10 V(DC); -55°C / +125°C; size 0603; LxWxH 1.6 x 0.8 x 0.8; Term. Cu/Ni/Sn |
| Product Family | General Purpose |
| Weight | 0.0055 |
| Ro Hs Approval | 2011/65/EU&2015/863 |
| Spq | 4000 |
| Current Revision (A) | 2.0.0 |
| Packaging Type | 7" Tape & Reel |
| Category | Electronic Components |
| Height | 0.8 mm |
| Reach Approval | Conform or declared |
| Width | 0.8 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Product Unit | eiCap |
| Product Group Description | MLCC |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the 885012206020
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.