Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
890744427005CS
SnapVerified
5 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the 890744427005CS by Wurth Elektronik and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the 890744427005CS
| Part Name | 890744427005CS |
| Manufacturer | Wurth Elektronik |
| Product Series Size | 27.5mm |
| Division | Passive Components, Power Modules, Optoelectronics |
| Article Description Long | MDBP275505JA20DCPP15020; THT Boxed; 5 µF ± 5%; 1200 V(DC); Riso > 2 GΩ; pitch 27.5; climate category 40/85/56 |
| Product Family | DC-Link Capacitors |
| Weight | 30.0 |
| Ro Hs Approval | Compliant |
| Spq | 110 |
| Current Revision (A) | 1.0.0 |
| Packaging Type | Carton |
| Height | 37 mm |
| Reach Approval | (EC)1907/2006 |
| Width | 22 mm |
| Length | 32 mm |
| Product Unit | eiCap |
| Product Group Description | Film Capacitors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Active |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the 890744427005CS by Wurth Elektronik from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
121
|
110 x $4.26
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the 890744427005CS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.