Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
A1324LUA-T
SnapVerified
Low Noise, Linear Hall Effect Sensor ICs with Analog Output
Availability: Out of Stock
Package Type: SIP-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the A1324LUA-T by Allegro and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the A1324LUA-T
| Part Name | A1324LUA-T |
| Manufacturer | Allegro MicroSystems LLC |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Sensor Type | Hall Effect Sensors |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Package Type | SIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Magnetic Type | Linear |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
No issues have been reported for the A1324LUA-T
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.