Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ACM2012-121-2P-T002
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 120 Ohms @ 100 MHz 370mA DCR 220mOhm
Availability: In Stock
Package Type: HORIZONTAL-4
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ACM2012-121-2P-T002 by TDK Corporation and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ACM2012-121-2P-T002
| Part Name | ACM2012-121-2P-T002 |
| Manufacturer | TDK |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Lines | 2 |
| Dimensions | 2 x 1.2 x 1.3 (mm) |
| Maximum Current (A) | 370 mA |
| Voltage Rating (V) | 50 (V) |
| Package Case | 2012 |
| Series | ACM |
| Operating Temperature Range | -40°C → +85°C |
| Termination Style | Surface Mount |
| Depth | 1.2 (mm) |
| Height | 1.3 (mm) |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Length | 2 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Inductance | 340 nH |
| Impedance | 120 Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Dc Resistance | 0.22 (Ω) |
Inventory for the ACM2012-121-2P-T002 by TDK Corporation from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
7,803
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
120,560
|
5,815 x $0.05
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
65
|
65 x $0.15
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
2,000 x $0.26
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
462
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,458
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| TTI Americas |
8,000
|
|
Visit Site | |
| Verical |
65
|
65 x $0.15
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,458
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ACM2012-121-2P-T002
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.