Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ACPL-782T-000E
Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-DIP
Availability: In Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ACPL-782T-000E by Broadcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ACPL-782T-000E
| Part Name | ACPL-782T-000E |
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | 4.5 → 5.5 (V) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power Supply Type | Single |
| Isolation Mode Rejection | 76 (dB) |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Height | 4.7 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 4.5 → 5.5 V |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 9.8 (mm) |
| Package Type | DIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the ACPL-782T-000E by Broadcom from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
568
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,140
|
59 x $5.16
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
1 x $12.78
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
238
|
1 x $12.08
|
Visit Site | |
| TME |
|
100 x $6.41
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ACPL-782T-000E
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.