Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ACPL-C87AT-000E
Isolation Amplifier [Broadcom] ACPL-C87AT-000E Isolation Amplifier
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ACPL-C87AT-000E by Broadcom and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ACPL-C87AT-000E
| Part Name | ACPL-C87AT-000E |
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 5.85 x 6.807 x 3.18 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Length | 5.85 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Width | 6.807 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 3.18 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Voltage Gain (V) | 1.01 (V/V) |
No issues have been reported for the ACPL-C87AT-000E
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.