Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD5254BRUZ1
Quad 256-Position I2C Nonvolatile Memory, Digital Potentiometer
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD5254BRUZ1 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD5254BRUZ1
| Part Name | AD5254BRUZ1 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Digital Potentiometers (DigiPOT) |
| Package | TSSOP 4.4 MM |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 3/31/2006 5:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 105C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad5254.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 2 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Positions | 256 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±2.5 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Resistance Value | 10 (kΩ) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Height | 1.05 (mm) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 6.5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Control Interface | Serial-2 Wire, Serial-I2C |
| Taper Type | Linear |
| Pin Count | 20 |
| Number Of Pots Per Package | 4 |
Inventory for the AD5254BRUZ1 by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
180
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
290
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,000
|
24 x $12.74
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
36
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
146
|
|
Visit Site | |
| Newark |
146
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
146
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD5254BRUZ1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.