Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD5304ARM
8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP
Availability: Out of Stock
Package Type: MSOP-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD5304ARM by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD5304ARM
| Part Name | AD5304ARM |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Conversion Rate | 167 (ksps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 (LSB) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 4 |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Settling Time | 8 (µs) |
| Resolution | 8 bit |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Full Scale Error | ±1 (%FSR) |
| Package Type | MSOP |
| Architecture | Resistor String |
| Output Polarity | Unipolar |
| Voltage Reference (V) | External |
| Maximum Operating Temperature | 105 °C |
| Pin Count | 10 |
No issues have been reported for the AD5304ARM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.