Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD5412AREZ
Single Channel, 12-Bit, Current Source & Voltage Output DAC, HART Connectivity
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP -24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD5412AREZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD5412AREZ
| Part Name | AD5412AREZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | 4-20mA Current Loop D/A Converters |
| Package | TSSOP W/ THERMAL PAD |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 10/5/2007 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 105C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad5412.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 24 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Conversion Rate | 40 (ksps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.032 (%FSR) |
| Dimensions | 7.8 x 4.4 x 1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 1 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Settling Time | 40 (µs) |
| Resolution | 12 bit |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V |
| Full Scale Error | ±0.2 (%FSR) |
| Package Type | TSSOP |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Voltage Reference (V) | External, Internal |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Pin Count | 24 |
No issues have been reported for the AD5412AREZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.