Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD5541ARZ
2.7 V to 5.5 V, Serial-Input, Voltage-Output, 16-Bit DAC
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD5541ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD5541ARZ
| Part Name | AD5541ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Single-Channel Voltage Output D/A Converters |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 6/30/2004 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad5541.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Polarity | Unipolar |
| Conversion Rate | 1.5 (Msps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 (LSB) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Full Scale Error | ±7 (LSB) |
| Package Type | SOIC |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Reference (V) | External |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Maximum Settling Time | 1 (µs) |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
Inventory for the AD5541ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
11
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
171
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,000
|
50 x $6.07
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
4,470
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
33
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
12
|
|
Visit Site | |
| Newark |
12
|
|
Visit Site | |
| Verical |
5,985
|
35 x $17.60
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
12
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD5541ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.