Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD592ANZ
Current Output – Precision IC Temperature Transducer
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD592ANZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD592ANZ
| Part Name | AD592ANZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Analog Temperature Sensors |
| Package | T092 |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 5/4/2007 4:53:20 AM |
| Pins | 3 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad592.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -25 to 105C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Dimensions | 5.21 x 4.19 x 5.33 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 30 V |
| Operating Temperature Range | -25 to +105 °C |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4 V |
| Output Type | Current |
| Height | 5.33 (mm) |
| Width | 4.19 (mm) |
| Length | 5.21 (mm) |
| Package Type | TO-92 |
| Sensor Function | Temperature |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 3 |
| Accuracy | ±1.5 (°C) |
No issues have been reported for the AD592ANZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.