Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD605ARZ
Dual, Low Noise, Single-Supply Variable Gain Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD605ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD605ARZ
| Part Name | AD605ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Analog Control Variable Gain Amplifiers (VGAs) |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 2/21/2008 5:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad605.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 16 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 20 (dB) |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 4 (mm) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Height | 1.5 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 175 (Ω) |
| Length | 10 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the AD605ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
6
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,000
|
17 x $17.65
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
2
|
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
96
|
48 x $22.19
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
46
|
|
Visit Site | |
| Newark |
46
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
6
|
2,451 x $48
|
Visit Site | |
| Verical |
96
|
48 x $22.19
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
46
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD605ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.