Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD625
Instrumentation Amplifier 1 Circuit - 16-CDIP
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD625 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD625
| Part Name | AD625 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 70 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 0.05 (mV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±9 V |
| Dimensions | 19.18 x 6.61 x 3.56 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 6.61 (mm) |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Gain Bandwidth Product | 25 (MHz) |
| Height | 3.56 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 1 (GΩ) |
| Length | 19.18 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Rail To Rail | No |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 16 |
No issues have been reported for the AD625
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.