Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD669ARZ
Monolithic 16-Bit DACPORT
Availability: In Stock
Package Type: SOIC -28
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD669ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD669ARZ
| Part Name | AD669ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Single-Channel Voltage Output D/A Converters |
| Package | SOIC 300 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 7/1/2004 4:53:20 AM |
| Pins | 28 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad669.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Conversion Rate | 167 (ksps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 (LSB) |
| Dimensions | 18.02 x 7.6 x 2.44 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 1 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Settling Time | 13 (µs) |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 4.5 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Voltage Reference (V) | Internal |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the AD669ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
35,275
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
4
|
1 x $58
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
31
|
|
Visit Site | |
| Newark |
31
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
27 x $41.03
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
31
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD669ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.