Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD74111YRUZ
2.5 V, 24-Bit Sigma-Delta Mono CODEC
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD74111YRUZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD74111YRUZ
| Part Name | AD74111YRUZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Audio CODECs |
| Package | TSSOP 4.4 MM |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 3/27/2006 5:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 105C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad74111.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 16 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Number Of Adcs | 1 |
| Number Of Dacs | 1 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Adc Dac Resolution | 24 (bit) |
| Number Of Adc Inputs | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.5 V, 3.3 V |
| Package Type | TSSOP |
| Interface Type | Serial |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Audio Codec IC |
| Number Of Channels | 1 |
| Sampling Rate | 48 (ksps) |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Number Of Dac Outputs | 1 |
Inventory for the AD74111YRUZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
840
|
68 x $4.46
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD74111YRUZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.