Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD7705BNZ
3V/5V, 1 mW, 2-Channel Differential, 16-Bit Sigma-Delta ADC
Availability: Out of Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD7705BNZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD7705BNZ
| Part Name | AD7705BNZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Multiplexed A/D Converters |
| Package | PLASTIC DIP |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 5/22/2006 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad7705.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 16 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 2 |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.003 (%FSR) |
| Dimensions | 20.07 x 6.35 x 3.3 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Resolution | 16-bit |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Package Type | PDIP |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 0.5 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Pin Count | 16 |
No issues have been reported for the AD7705BNZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.