Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD7712ARZ
CMOS, 24-Bit Sigma-Delta, Signal Conditioning ADC with 2 Analog Input Channels
Availability: In Stock
Package Type: SOIC -24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD7712ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD7712ARZ
| Part Name | AD7712ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Multiplexed A/D Converters |
| Package | SOIC 300 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 8/28/2004 4:53:20 AM |
| Pins | 24 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad7712.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Adcs | 2 |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.003 (%FSR) |
| Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 24-bit |
| Digital Interface Type | Serial |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V, 10 V |
| Package Type | SOIC W |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 1.028 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Pin Count | 24 |
Inventory for the AD7712ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
196
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
57
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
19
|
|
Visit Site | |
| Newark |
19
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
1 x $48.85
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
19
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD7712ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.