Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD7922ARMZ
Analog to Digital Converter Single SAR 1m Single Pole 12-Bit Serial 8-Pin MSOP
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD7922ARMZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD7922ARMZ
| Part Name | AD7922ARMZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Multiplexed A/D Converters |
| Package | MICRO SOIC |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 8/19/2004 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad7922.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Adcs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 (LSB) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Input Signal Type | Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Package Type | MSOP |
| Architecture | SAR |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 1000 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 12-bit |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD7922ARMZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
3,507
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
57
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
24
|
|
Visit Site | |
| Newark |
24
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
50 x $10.68
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
24
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD7922ARMZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.